Agni sara je tehnika, ki je zelo pomebna za razvoj jedra moči, kar nam omogoča, da izkoristimo svoje razkropljene instinktivne energije za aktivno notranje potovanje. Beseda AGNI, v sanksrtu pomeni ogenj, element, ki transformira, prebavlja in SARA, kar pomeni esenca, bistvo. S to tehniko lahko močno vplivamo na najbolj esencialne, spodnje energijske centre, ki so med opravljanjem vsakdanjih zemeljskih dolžnosti tudi najbolj obremenjene.
Po ezoterični Joga anatomiji ima vsaka od čaker poseben prispevek za našo celotno delovanje. Korenski center, za katerega je značilen element zemlje in simbolizira stabilnost, je temelj. Voda je element druge čakre, ki se nahaja v medenici. Simbolizira čustveno pretočnost in željo, da bi okusili svet okoli nas. Agni, ogenj, je predsedujoči element trebušnega centra, kjer se nahaja kjlučna točka pretoka Prane, ki povezuje telo in duha. Ta center deluje kot elektrarna, ki napaja celo telo z energijo.
Ni presenetljivo, da z Agni saro ogromno vplivamo na glavnih fizioloških sistemov telesa v predelu tebuha. Za začetek, s to tehniko krepimo mišice medeničnega dna in trebušne stene, s čimer podpiramo pravilno postavitev organov v trebuhu. Agni Sara navznoter tonizira, aktivira in čisti prebavne in asimilacijske organe. Ta tehnika nam pomaga preprečiti marsikatero bolezen, ki bi lahko nastala zaradi stagnacije v prebavnem traktu.
S krčenjem spodnjih trebušnih mišic pri izvedbi masiramo mehur, medtem ko s krčenjem medeničnega dna krepimio mišice, ki se uporabljajo za uravnavanje toka urina. Limfne tekočine, ki se nahajajo v trebuhu, se z gibanjem trebušne stene potiskajo navzgor in to spodbuja delovanje imunskega sistema. Agni sara izboljšuje cirkulacijo v organih trebuha, vključno z reproduktivnimi organi. Skratka, vse fiziološke funkcije v trebuhu se pospešujejo s to mojstrsko prakso.
Toda poleg vseh fizičnih koristi, nam praksa Agni sare prinaša tudi veliko subtilnih sprememb. Agni sara povečuje vitalnost, zmanjšuje čustveno in mentalno tesnobo, nam daje večjo emocionalno stabilnost in neomajnost v trenutkih, ko nas življenje preizkuša.
Redna praksa povečuje sposobnost obvladovanja emocionalnih turbulenc, pojavi se entuzijazem. Agni sara preprečuje kolaps ne samo fizične, ampak tudi duševne in čustvene energije, in ohranja vitalnost v vseh vidikih našega bitja.
Ključ do zaznavanja the subtilinih sprememb leži v evoluciji našega zavedanja med samo prakso. Na začetku je dovolj, da usmerimo pozornost na mehaniko gibanja in držo. To bo privedlo do opazovanja sprememb, ki nastajajo v telesu med prakso. Kasneje, med izvedbo Agni sare bomo opazili močno dvigovanje energije navzgor in hkrati aktivno povečevanje notranje pozornosti. Tako bo začela naraščati naša potencialna energija, ki se bo med izvajanjem dvigovala navzgor in vplivala na našo zavest.
Za vse te dobrobiti je potrebno sistematično delo. Tudi osnovna praksa je lahko težavna, ker je potreben napor, da koncentrirano izoliramo določene mišice in uporabljamo globoke mišice v spodnjem delu trebuha. Torej, tudi če smo navajeni delati različne vrste trebušnjakov, bo Agni Sara izziv, saj bo na začetku ciljno območje šibko ali manj odzivno. Zato je dobro najprej začeti s prakso za pripravo živčnega sitema, mišic in uma. S spodnjimi vajami boste lahko dostopali do globokih mišic v spodnjem delu trebuha. Potem bomo šli na dejansko prakso Agni Sare.
1. Leže na hrbtu
Osnovni položaj:
Leže na hrbtu z nogami na tleh nekaj centimetrov narazen in z rokami, ki ležijo na tleh, dlani so obrnjene navzdol. Pritisnite noge enakomerno v tla in aktivirajte notranje stegenske mišice. Zmehčajte svoj obraz, čeljust, in trebuh. Vzpostavite enakomeren in lahkoten dih, in pustite da vas dih poglobi v telo . Potisnite ledveni del telesa v tla in usmerite svojo pozornost v medenico in trebuh. Potem z izdihom globoko in počasi aktivirajte vse trebušne mišice. Z vdihom popolnoma sprostite trebušne mišice. Nato z izdihom spet močno in globoko pokrčite spodnje trebušne mišice in popek potisnite proti hrbtenici, nato potisnite ledveni del navzdol, naredite luknjo v trebuhu. Vdihnite, in sprostite krčenje, dovolite, da se trebuh sprosti in napolni z zrakom.
Ponavljajte, dihajte globoko in sproščeno. Pri izdihu, obrnite trtico navzgor, med stegni in potisnite ledveni del dol, pri vdihu, naj potuje medenica dol proti tlom, sprostite ledveni del. Bodite pozorni tudi na subtilno delo, na potisk energije skupaj s krčenjem mišic. Vajo ponovite pet krat.
2. Ashvini Mudra
Obrnite se na trebuh, čelo odložite na pokrčenih rokah. Pri vdihu občutite pritisk trebuha v tla. Pri idihu stisnite mišice zadnjice, aktivirajte mišice medeničnega dna, potem pokrčite spodnje trebušne mišice in stisnite popek noter proti hrbtenici, na koncu potisnite diafragmo noter in gor med rebri. Pri vdihu sprostite vso napetost. Opazujte premik v medenici. Pri izdihu gre trtica navzdol proti tlo, pri vdihu pa navzgor, ledveni del se sprosti. Ponovite vajo petkrat. Aktivacijo lahko izvajate tudi z izolacijo giba v medenici.
3. V položaju mize
V položaju mize z izdihom potisnite trtico med nogami, aktivirajte mišice medeničnega dna, spodnje trebušne mišice in stisnite popek proti hrbtenici. Pri vdihu najprej sprostite popek, potem spodnje trebušne mišice in na koncu mišice medeničnega dna, trtica naj potuje navzgor, da se ledveni del in trebuh sprostita. To ni mačka, zato naj zgornji del telesa in prsni koš ostaneta mirna. Ponovite pet krat.
Potem se usedite v otroka (Balasana) in se sprostite.
4. Agni sara
Stojite z nogami narazen bolj kot v širini ramen. Upognite kolena in položite roke na stegna. Nagnite se nekoliko naprej, da bo teža trupa naprej, tako da se lahko sprostijo globoke trebušne mišice, ki podpirajo ledveni del hrbtenice. Podaljšaj zadnjo stran vratu in spodvij brado, takoda gledaš v trebuh.
Z izdihom aktiviraj mišice medeničnega dna, potem spodnje trebušne mišice, stisni popek proti hrbtenici in na koncu potisni diafragmo navzgor in med rebri. Če ti ustreza, zadrži položaj s kumbhako. Potem začni počasi vdihovati in sproščati trebuh od zgoraj navzdol. Medenica se bo me vdihom rahlo premaknila tako,da bo šla trtica navzgor, ledveni del pa se bo sprostil. Pri izdihu in aktivaciji, trtica potuje med nogami.
Če vam ne uspe pri izdihu stisniti diafragmo med rebri se ne obremenjujte. Pomebno je, da aktivacija pri izdihu potuje postopno in valovito navzgor, pri vdihu in sproščanju pa obratno. Ponovite pet krat.
Lahko prakso poskusite brez premika v medenici.
Po nekaj vajah se lahko osredotočate bolj na subtilno, enregijsko izvedbo. Vsakič, ko aktivirate mišice pri izdihu, občutite kako vaša potencijalna energija v medenici narašča in se dviguje navzgor, proti višjim centrom, vse do temena. Občutili boste vitalnost in eksplozijo energije, ki bo prečistila vse čakre.
Agni saro je priporočljivo izvajati zgodaj zjutraj, na tešče, ko telo najbolj asimilira. Za močen blagodejen vpliv je potrebna dolga in sistematična praksa. Lahko jo izvajamo tudi med obroki in med prakso z asanami. Začnemo s pet do deset ponovitev in gradimo do maksimalno 50 ponovitev na dan.
Kontraindikacije:
Agni saro ne izvajamo v primeru hernie v ledvenem delu, med menstruacijo in med nosečnostjo. Ni priporočljiva za srčne bolnike, za tiste, ki imajo razjede v želodcu in vse, ki imajo visok krvni pritisk.
Po praksi naj bi se počutili mirni in pomlajeni, občutili naj bi toploto v trebuhu (zaradi povečanja prebavnega ognja, ki čisti telo in energijske kanale). Če vas praksa dela živčne, jezne in razdražene, prenehajte z izvedbo.
5. Agni sara sede.
Usedite se s pokrčenimi nogami na tleh. Postavite svoje roke za telesom v bližini medenice. Pritisnite roke in noge v tla. Z izdihom aktivirajte mišice medeničnega dna, zatem pokrčite spodnje trebušne mišice, zatem potisnite popek proti hrbtenici in diafragmo med rebri. Z vdihom sprostite mišice v obratnem vrstnem redu. Pri izvedbi naj se poravnana drža hrbtenice, ki izhaja iz neutralne medenice ne spreminja.
Vajo ponovite petkrat.
Za še večji izziv izvajajte z rokami v predročenje.