fbpx

Kaj je meditacija?

 

Meditacija je darilo, ki ga dobimo po iskrenem iskanju Resnice. Poenostavlja naše zunanje in krepi naše notranje življenje. V zunanjem kaosu je naša meditacija zatočišče, oaza v puščavi. V kritičnih trenutkih življenja nas bo  pripeljala do bistva, do izvora in nas znova povezala, usidrala, uravnovesila.

Meditacija nam daje  odgovore na naša vsakdanja vprašanja. Ti odgovori so  večna modrost, so resnica, ki prihaja iz Nadduše, Boga v nas. Ko enkrat imamo dostop do teh sporočil, ta postanejo veliko bolj pomembna, verodostojna  za naše življenjske odločitve, kot zunanja.

Pot do globine, do Nadduše je privilegij. Je dostopna samo najbolj vztrajnim in iskrenim iskalcem. Živimo v INSTANT družbi. Navajeni smo, da hitro dobimo kar si želimo. A pot samospoznavanja je najbolj pomembna pot v našem življenju in ni vedno enostavna.

Vprašanje je, ali  bomo vztrajali v procesu ? Ali želimo  rasti v luči? Ali  čutimo notranjo lakoto in ugotavljamo da, nič materialnega nas ne more osrečiti?.

Dobra novica je ta, da tam kjer je želja je tudi pot.

Ko sem vprašala joga mojstra Shiva Shankarja kako nekoga naučiš meditirati, se je samo nasmejal in odgovoril: »tega se ne da učiti«. Res je. Sicer obstaja metodika učenja meditacije, ki v večina knjig o meditaciji gre takole:

·         Dihalne tehnike
·         Razvijanje koncentracije
·         Umirjanje uma
·         Meditacija

Ampak končni cilj, duhovna izkušnja,  ki se zgodi v meditaciji, je nekaj nad česar nimamo nobenega vpliva. To je darilo, ki nam je Dano. Ki si ga ne moremo sami podariti. Pride kadar želi, takrat ko najmanj pričakujemo, brez nobene napovedi, na svoj način. Vse kar lahko naredimo, je da si to stanje iskreno želimo in čakamo……potrpežljivo….da pride. Vsakič znova, popolnoma odprti in pripravljeni da sprejmemo, karkoli se bo zgodilo. Tukaj učitelj nima vpliva. Učitelj lahko vodi, spodbuja, pomaga, Darilo pride od Boga.

Kot učiteljica joge in meditacije velikokrat dobim od učencev vprašanja kot so:

·         Kako vem, da sporočilo, ki ga dobivam v času meditacije prihaja  iz mojega srca in ne iz uma?.
·         Zakaj ne dobim nobenega odgovora, sporočila?.
·         Zakaj me je strah iti v globino?.
·         Zakaj se ne morem osredotočiti na vodenje?.

To so vse ovire, ki jih moremo premagati na poti do cilja. Moj odgovor je: Vtrajaj, vztrajaj, vztrajaj. Tako kot otrok, ki se  uči hoditi. Pade tisočkrat, preden shodi. Ampak vztraja, ker ni poti nazaj, ker je njegova želja, da shodi  tako močna. Ve, da mu bo hoja dala svobodo. Ne bo več toliko odvisen od mamice in od drugih.  Ko se meditativno stanje  zgodi, vemo, ker ta izkušnja je popolnoma drugačna od kateri koli druge. Ni primerljiva z izkušnjo mentalnega  špekuliranja. Je ena popolnoma duhovna izkušnja, realizacija. Enostavno bomo vedli, ko se bo zgodilo in ne bomo razmišljali ali je prišla iz uma ali srca. Nam bo jasno. Meditacija je četrto stanje zavesti (poleg budnega stanja, sanjanja in globokega spanca).

Spokoj, mir, zadovoljstvo, to vse spremlja meditacijo.  Meditacija je hrana za dušo.

Vrste meditacij
Obstajajo različne vrste meditacije, najbolj znane pa so:

1.       Vizualizacije
2.       Vodene meditacije
3.       Vipassana meditacija
4.       Zen meditacija
5.       Mantra meditacija.

1.       Vizualizacija je tehnika meditacije, ko  s popolno koncentracijo si poskušamo čim bolj živo predstavljati nekaj. Na primer: svetlobo, ptico, tempelj, barve, rožo itd. Cilj te meditacije je, da nas slika, ki si jo zamišljamo popolnoma absorbira, da pritegne vsa naša čutila. Če si ne moremo predstavljati sliko, lahko vizualiziramo vonj ali občutek. Ko postane meditacija globoka, potem tisto kar vizualiziramo postane naša stvarnost. Doživljamo vizualizacijo z vsemi čutili.  S tehnikami vizualizacije lahko izboljšamo naše trenutno mentalno, duševno in fizično stanje. Lahko sebe zdravimo od znotraj. Vizualiziramo lahko sami ali z vodenjem.

2.       Vodena meditacija je tehnika s katero glas učitelja vodi učence v meditacijo. Učenec sledi glasu in ga glas pelje v določeno vrsto meditacije. Ta vrsta meditacije je še posebej priporočljiva za tiste, ki imajo zelo nemiren um. Cilj vodenih meditacij je delo na sebi na prav določenih področij. Odkrivanje anarth – slabosti in delo na njih. Na primer: vodena meditacija na temo odpuščanje, lov na strah, pohlep, zavist, iskanje notranjih potencijalov itd.

3.       Vipassana pomeni videti stvari take kot so. Vipassana meditacija  je samo-raziskovalno, na opazovanju utemeljeno potovanje do skupnega izvora uma in telesa, ki raztopi nečistosti uma in ima za posledico uravnotežen um, poln ljubezni in sočutja. Gre v bistvu za umski trening. Tako kot delamo telesne vaje, zato da izboljšamo svoje fizično zdravje, lahko Vipassana tehniko uporabimo za razvoj zdravega uma.

4.       Zen meditacija. V procesu zen meditacije je bistveno, da ne skušamo ničesar doseči ali se česarkoli znebiti, ničesar soditi in presojati, kar sicer počnemo na vsakem koraku, vse življenje. Med meditacijo postanemo nekakšni nemi opazovalci sedanjosti (sebe) z vsem, kar prinaša, takšna, kakršna pač je. In ne takšna, kakršno bi želeli, da je. Čeprav je to v osnovi zelo preprosta metoda, pa je lahko za marsikoga na začetku precej težka. Dobro je, da nas v to prakso vpelje usposobljeni učitelj.

5.       Mantra meditacija je tehnika meditacije v kateri dalj časa v umu ali na glas ponavljamo Mantro. Mantra pomeni sveti zvok, vibracija, ki osvobaja naš um in dviguje našo zavest. Petje Mantre naj bi izvajali s popolno koncentracijo. Mantra meditacija ima še večji učinek, če  razumemo pomen Mantre in jo recitiramo ali pojemo s spoštovanjem. Pri mantra meditaciji si pomagamo z rožnim vencem, na katerem štejemo kroge mantranja.

 Odsvetujem samostojno podajanje v tehnike meditacije vsem, ki jemljejo zdravila za psihične bolezni ter vsem, ki jemljejo kakršnekoli vrste drog.

 Ana Colja, učiteljica joge in meditacije